Od czego zacząć naprawę III Rzeczpospolitej ?

 

 

Na postawione w tytule pytanie , uczestnicy toczonej na łamach " Rzeczpospolitej" debaty , odpowiadają , raczej zgodnie : od zmiany ordynacji wyborczej na większościową i wprowadzenia jedno mandatowych okręgów wyborczych . Obawiam się , że gdyby udało się ten postulat zrealizować i na nim naprawę Państwa zakończyć , to spotka nas srogi zawód i następna potężna dawka frustracji ! Gmach polskiego Państwa jest zbyt zdewastowany , aby remont tylko komina , zmienił cokolwiek !! Potrzebny jest generalny remont całego budynku , łącznie z fundamentem , którym w każdej demokracji jest system wymiaru sprawiedliwości ! Fundament zbutwiał i gnije intensywnie , czemu bezradnie przyglądają się obecni parlamentarzyści , i równie bezradnie będą przyglądać się ich następcy wybrani według nowej ordynacji .

Sędziom warszawskim , którzy " zagubili " akta 280 spraw , dzięki czemu kilkuset przestępców uniknęło więzienia , włos z głowy nie spadł i nie spadnie ! Nadal będą orzekać i " gubić " ( tym razem sprytniej ) akta , roznosząc zarazę na całe sądownictwo ! Sędziowie kieleccy , pod koniec roku 2000 , " zagubili " 60 tomów akt , również bez żadnych dla siebie konsekwencji , karnych , czy służbowych !! W sądzie w Piotrkowie Trybunalskim , akta kilkudziesięciu spraw , przez kilka lat , chowała w swoim biurku .... sekretarka , co wyszło na jaw przez przypadek !!! Osoby odpowiedzialne za skandaliczny bałagan , w którym podobny " kwiatek " mógł mieć miejsce , nadal pracują w sądzie i mają się dobrze !! W tym samym mieście , z więzienia zwolniono dwóch groźnych bandytów napadających na TIR-ry , na podstawie wyroku , sfałszowanego przez ... sekretarkę sądową , !! Żadna z wielkich afer gospodarczych nie doczekała się w III RP , sądowego finału ! Co jakiś czas , polska opinia publiczna doprowadzana jest do stanu wrzenia , decyzjami sędziów , wypuszczających na wolność groźnych przestępców ( za kaucją , z powodu wątłego zdrowia , małej społecznej szkodliwości czynu , itp. ) , gdy w tym samym czasie inni sędziowie , wtrącają do więzień ofiary napadów , które broniąc się wyrządziły napastnikowi większą krzywdę niżby , zdaniem sądów , należało !!! . Prasa co rusz informuje o pijanych sędziach , którzy w stanie alkoholowego zamroczenia spowodowali wypadki drogowe , nie ponosząc z tego powodu żadnej odpowiedzialności , gdyż w ich obronie " staje murem " całe środowisko !! . Litanię patologii polskiego sądownictwa mógłbym kontynuować bez końca !!

Finałem każdej demokracji ,w której instytucje wymiaru sprawiedliwości , uległy gangrenie , jest zawsze jakaś dyktatura , którą większość obywateli przyjmuje z ulgą !

Zmiana ordynacji wyborczej , sama w sobie nie gwarantuje , że filar demokracji : system wymiaru sprawiedliwości , z głowy , stanie na nogi ! Polskie sądownictwo trzeba poddać społecznej kontroli , obecna " wolność " , instytucji tej wybitnie nie służy , i doprowadziła ją do stanu głębokiej degeneracji !

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule : naprawę III Rzeczpospolitej trzeba rozpocząć od uzdrowienia sądownictwa ! . W wytypowanych sądach trzeba pilnie utworzyć wydziały , które będą rozpatrywać i osądzać przypadki łamania prawa przez sędziów , prokuratorów i policjantów . Wydziały te winny być zorganizowane na wzór sądów amerykańskich , w których o winie podejrzanego decyduje nie sędzia prowadzący postępowanie , lecz ława przysięgłych , złożona z kilkunastu ławników .Każdy , nie karany sądownie , obywatel RP , który zdałby egzamin z podstaw prawa ,mógłby zgłosić swoją osobę, do krajowej listy ławników i zostałby na nią wpisany . Do każdej konkretnej sprawy , ławnicy byliby losowani , z pominięciem tych z nich , którzy mieszkają w tym samym województwie co podejrzany , którego sprawa będzie rozpatrywana . Prezesami sądów , powinny być mianowani na czteroletnie kadencje , sędziowie , którzy mają najmniejszy procent , prawomocnych wyroków zakwestionowanych przez sądy wyższych instancji . Prezes sądu powinien zarabiać kilka razy więcej od sędziego orzekającego . Mógłby zostać odwołany z funkcji w trakcie trwania kadencji , tylko prawomocnym wyrokiem " sądu ławniczego " . Miałby prawo zwolnić z pracy każdego sędziego , za nieudolność bądź łamanie zasad etyki zawodowej , zaś zwolniony sędzia mógłby się odwołać od tej decyzji do " sądu ławniczego " .

Mam świadomość tego , że obecne "elity " nie przeprowadzą żadnych istotnych reform systemowych , gdyż panujące bezhołowie , już ich utuczyło , a liczą na jeszcze więcej w przyszłości ! Polską demokrację może uratować tylko potężny zryw światłych obywateli , jeśli zorganizują się w obronie własnych interesów , zagrożonych przez , wyalienowane ze społeczeństwa , urzędniczo - partyjne sitwy !

Z wielką uwagą obserwuję pierwsze , rodzące się oddolnie , zalążki obywatelskich instytucji . Niestety , jeśli mierzyć ich popularność , ilością " wejść " na strony internetowe , które redagują , to powodów do optymizmu nie ma !! Z trzech takich , znanych mi inicjatyw ( www.jow.pl , , www.republika.pl/czwartarp , www.oap.pl

, ) , żadna z nich ( również i moja ! ) nie cieszy się większym zainteresowaniem ( strony odwiedziło od kilkuset do kilku tysięcy internautów ) . To by wskazywało , że o przyszłość kraju zadecyduje , nie budzące się z letargu społeczeństwo , lecz , tradycyjnie już w powojennej Polsce , " kryterium uliczne " ! .

Antoni Ivanowitz